Kondenser

Kondenser, soğutucunun buharla temas etmesini sağlar. Düşük maliyetli ve basit mekanik tasarım avantajına sahiptir, ancak kullanımı, buhar ve soğutucunun karıştırılmasına izin verilen uygulamalarla sınırlıdır. Egzoz buharını yoğunlaştırmak için santralde kullanılan boru kondansatörleri Yüzey Kondenserleri olarak bilinir. Bununla birlikte, kondansatörlerin kullanıldığı birçok başka uygulama vardır ve çok çeşitli kondenser tipleri geliştirilmiştir. 

Kondenser bobinleri, daha az miktarda suyla çalışmak için uygun, düşük hava direnci ve yüksek ısı transfer verimliliği ile patentli bir tasarıma sahiptir. Paslanmaz çelikten imal edilmiş standart kondenser bobinlerin üretiminde kırmızı bakır ve titanyum da kullanılmaktadır. Farklı duvar kalınlığı istek üzerine karşılanabilir. Her bir kondenser bobin 24 saat boyunca 30 bar'lık sürekli azot gazı basıncı altında test edilir, sızıntı veya zayıf nokta olmadığından emin olunur.

Geleneksel olarak kullanılan bazı tip plakalı ısı eşanjörleri, kondenser olarak da kullanılmaktadır. Örneğin, plaka-çerçeve ve lehimli plakalı ısı değiştiriciler, daha düşük maliyet ve daha düşük sıvı envanteri avantajlarına sahiptir. Normal olarak, bir kondenser girişindeki yüksek buhar hacmi akış hızını işlemek için özel bir plaka geçişi ve giriş portu konfigürasyonu gerekli olacaktır.

Kriyojenik uygulamalarda geleneksel olarak kullanılan plakalı ısı eşanjörü, kompaktlığın gerekli olduğu bazı genel kondenser uygulamalarına da uygulanabilir.