Borulu Tip Eşanjör

Borulu tip eşanjör, eşanjör türleri kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Kullanım alanlarına göre imal edilen eşanjörler farklı şekil ve türlerde karşımıza çıkabilmektedir. Borulu tip eşanjör ise bunlardan birisidir. Yüksek derece akışkanların kapasitesini karşılamak adına kullanılan bu eşanjör tipi bunun için özel olarak üretilmektedir. Borulu tip eşanjörde ısı transferi borular yardımı ile yapılır. Borunun içinden akan sıvı ısı transferini borunun diğer yüzünden geçen diğer bir sıvıya ileterek yapar. Böylece ısı transferi borulu tip eşanjörler ile mümkün olmaktadır. Bu eşanjör türü genel olarak yüksek basınç ve yüksek sıcaklığın hakim olacağı alanlarda tercih edilmektedir. Bu eşanjör tipi contajı eşanjörler ve lehimli eşanjörler yerine kullanılmaktadır.

Borulu tip eşanjör imalatı farklı şekillerde sınıflandırılmaktadır. Petro kimya tesislerinde kullanılan borulu tip eşanjörler, turbo şarjlarını soğutan eşanjörler, gemilerde ısı dönüşümü için kullanılan eşanjörler, tekstil boya makinesi eşanjörleri, yağ soğutma görevini üstlenen borulu tip eşanjörler olarak farklı kullanım alanlarına göre sınıflandırılmaktadır.

Borulu eşanjör imalatı, farklı parçalardan meydana gelmektedir. Borulu eşanjörleri oluşturan parçalar nelerdir? Borulu eşanjörler hangi parçalardan oluşur? İşte bu soruların cevabını yazının devamından bulabilirsiniz.

Endüstriyel borulu tip eşanjör imalatı, düz ya  da U şeklinde kıvrılmış borular, borudan ya da sacdan imal edilen dış gövde, boru tespiti için kullanılan aynalar, yön değiştirme perdeleri, gövde nozulları, kafa ve kafa nozulları, ayna ve kafaların tespitini sağlayan franşlar, eşanjörün montajının yapılması için gerekli olan ayaklar. Bunlara ek olarak eşanjörün ısı kaybını önlemesi için gerekli olan izalasyon malzemesi ile birlikte eşanjörler kullanıma hazır hale gelmektedir. Eşanjörler kullanımlarına göre farklı tür ve şekillerde imal edilebilmekte ve böylece gerçek anlamda enerji tasarrufu yapılabilmektedir. Günümüzde gerek işletmelerde gerekse sanayide kullanılan eşanjörler pek çok farklı parçaların bir araya gelmesi ve sorunsuz bir şekilde işlemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.  Dayanıklı malzemelerden imal edilen bu ürünler uzun yıllar kullanıma uygun hale getirilmektedir. Gerekli olan bakımlarının düzenli şeklide yapılmasının ardından kolay şekilde kullanılabilen özel tasarruf araçlarından birisidir. Enerji verimliliğini arttırarak büyük ölçüde tasarruf elde edilmesini sağlamaktadır.