Isı transferini içeren sistemlerde, bir kondenser, bir maddeyi gaz halinden sıvı haline getirerek soğutmak için kullanılan bir cihaz veya birimdir. Bunu yaparken, gizli ısı madde tarafından bırakılır ve çevreye transfer edilir. Kondenserler çeşitli tasarımlara göre yapılabilir ve oldukça küçük (elle tutulan) veya çok büyük (tesis işlemlerinde kullanılan endüstriyel ölçekli birimler) arasında değişen birçok boyutta olabilir. BOMAK Kondenserleri, havalandırma, damıtma, buhar santralleri ve diğer ısı değişim sistemleri gibi endüstriyel kimyasal işlemlerde kullanılır. Soğutma suyunun veya etrafındaki havanın soğutucu olarak kullanılması birçok kondenserde yaygındır.


Kondenserler Ne İçin Kullanılır?


Endüstriyel BOMAK kondenserleri, bazen zor proses gazları için ve bazen de basit sudan hava uygulamalarına kadar birçok farklı sıvı için kullanılabilir. Genellikle bunlar bir akışından ısıyı uzaklaştırmak için kullanılır, bu nedenle başka bir akışkan akışında yeniden kullanılabilir. Üniteler, özel endüstriyel ısı değiştiricilerdir ve birçok fiziksel ve performans açısından aynı kategorilere ayrılır. 


Bunlar yuvarlak kabuk ve tüp kondenserler veya dikdörtgen kutu tipi kondenserler olabilir ve dikey veya yatay olarak monte edilebilir. Malzemeler karbon çelik ile başlar ve paslanmaz çelik ve yüksek nikel alaşımlarına kadar hareket eder. Ayrıca kaplama malzemeleri maliyet ve kontrol korozyonunu azaltmak için kullanılır.


Isı iletkenliği, korozyon direnci, yüzey alanı gereksinimleri (Hava Soğutmalı Kondenser) veya soğutma suyu eksikliği (Hava Soğutmalı Kondenser) dahil olmak üzere ilk tasarım sırasında birçok yöne bakıyoruz. Bir soğutma ortamı mevcut olmadığında, hava soğutmalı kondansatörlerin kullanılması ya da suyun işlem görmesi çok pahalı olması en iyisidir. Endüstriyel hava soğutmalı kondenserler, proses tarafının soğutma suyu ile kirlenmesinin felaketle sonuçlanabileceği uygulamalarda en iyisidir.