Proses Borulama

Üretim dünyasındaki birçok alanda, akışkanların ve gazların iletilmesinde kullanılan borular ile kurulan sisteme proses borulama denilmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, proses borulama; sıvıları, kimyasalları, yakıtları, gazları veya diğer hammaddeleri kullanılabilir bir ürüne dönüştürmek için kullanılır. 

Isıtma ve soğutma işlemleri için kullanılan, sıvı ve gazlar boru sistemleri, sıhhi tesisat armatürleri veya atık su sistemlerinde kullanılan yöntem proses borulama olarak düşünülmez, ancak eğer boru, suyu temizlik kimyasallarına, alkolsüz içeceklere dönüştürülecek ya da bir son ürün haline getirmek için diğer malzemelerle birleştirilecek proseslere taşırsa bu yöntem proses borulama olarak adlandırılmaktadır.

Proses borulama, boru, basınç hortumları, vanalar, ayırıcılar, tutucular, flanşlar, rakorlar, contalar, süzgeçler ve diğer bileşenler gibi birbirine bağlı boru sistemlerinden oluşabilir. Bu borular bileşenleri, akışkanların akışını taşımak, karıştırmak, ayırmak, durdurmak, dağıtmak veya kontrol etmek için bir araya getirilebilir. Proses borulama genellikle yarı iletken, kimyasal, kâğıt işleme, petrol rafinerisi, ilaç ve tekstil endüstrilerinde kullanılmaktadır. Proses borulamada imalatçılar, son ürünün üretimini olumsuz yönde etkilememesini sağlayabildiğinden, imalatçıların kullanabilecekleri malzeme türleri konusunda daha fazla seçenek sağlar.

Profesyonel ekiplerimiz, üretim operasyonları boyunca sıvıları ve gazları karıştırması, dağıtması ve kontrol etmesi gereken üreticilere proses borulama çözümleri sağlamaktadır. Bomak mühendisleri, endüstriyel sektöre özel işlemlerde kullanılabilecek proses boru bileşenlerini tasarlamanıza yardımcı olabilir. Yüksek saflıkta kaynak, bükme ve kesme metotları kullanılarak özel olarak üretilmiş malzemeler ile proses borulama imalatında müşterilerimize üstün hizmet vermekteyiz.