Mekanik Montaj

Mekanik montaj, makine yaşam standartlarını iyileştirmek için iç sistemlerin yapısını oluşturan bir dizi yapı ve bileşenlerdir. Makine mühendisliği, alandaki mühendislik faaliyetlerinin branşıdır. Yapı ve tesislerin, projelerin, makinaların, hesaplamaların ve ihale dosyası hazırlanmasının mekanik montaj ve her türlü ısı ekipmanlarının planlanması ve her türlü teknik denetim ve denetim hizmetlerinin yasa ve yönetmelikler, teknik ve mesleki genel ilkeler ve uygulama ile ilgili planlanma ilgi alanlarına göre uyum içinde yapılır.

Endüstriyel mekanik montaj, iki ya da daha fazla sayıdaki parçaların bir araya getirilerek mekanik olarak birbirine tutturulması için farklı yöntemlerin kullanılmasına verilen isme mekanik montaj adı verilir.  Çoğu zaman montaj sürecinin daha sağlam ve güvenli olması adına bağlama elamanı adı verilen parçalar eklenir. Böylece montajın çok daha stabil ve düzgün olması amaçlanır. Mekanik montaj süreci de-montaj sürecine izin veren ve kalıcı olarak birleşim sunan yöntem olmak üzere iki farklı şekilde incelenebilir. De-montaj sürecine izin veren yöntemlere örnek olarak vidalı çözüm yöntemleri verilebilir. Kalıcı bir bileşim oluşturan yöntemlere ise perçin, kaynak gibi örnekler verilebilir.

Endüstriyel mekanik montaj pek çok üründe geçerlidir. Fakat bu ürünlerden çoğu de-montaj edilmek üzere tasarlanmıştır. Çünkü bakım ve temizlik için de-montaj önemli bir kolaylık sunmaktadır. Mekanik montaj sürecinin en temel argümanları vida, cıvata, somun olarak sıralanabilir. Vida, somun ve cıvata grupları farklı boyut ve ebatlarda karşımıza çıkmaktadır. Vida ve cıvata gruplarında montajda üretim yapan firmaya ilişkin bir takım özel farklı cıvata kafaları bulunabilir. Bu yüzden de-montaj sürecinde bir takım farklı torna vida gruplarına ihtiyaç duyulabilir. 

Bomak, gereksinimlerinize yardımcı olabilecek deneyimli bir mekanik montaj ekibine sahiptir. Makine mühendisliği ve kurulum ekiplerimiz, tesis konsolidasyonları veya genişletme konusunda size yardımcı olmakla birlikte tesisinizin üretkenliğini koruyan, güvenli ve yüksek kaliteli bir mekanik montaj hizmeti sağlar. BOMAK Makine İmalat Sanayi Ltd. Şti. Mekanik montaj ve tasarım hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bireysel proje ihtiyaçlarınızı görüşmek üzere bize ulaşın.

Endüstriyel mekanik montaj, hemen her teknolojik cihaz, otomobil, ev elektroniği gibi pek çok farklı cihazlarda sıkça kullanılan mekanik montaj elemanları kalıcı montaj olarak ise tankların kaynatılarak birleştirilmesi örneği verilebilir. Kalıcı montaj yapıldığında de-montaj mümkün olmayacağı için çok daha az üründe bu yöntem uygulanır.