Kriyojenik Tanklar

Kriyojenik Tanklar, kriyojenik, -150 ‘C ile -273’C arasındaki sıcaklıklara verilen isimdir. Bu tanklar sıvı fazda bulunan gazları taşımak için kullanılır. Azot, argon, oksijen gibi sıvı olarak bulunan gazların taşınması için kriyojenik tanklara ihtiyaç vardır. Tanklar içinde yer alan özel gazların fazını koruyabilmek için farklı şekillerde imal edilmektedir. Üretim süreci bu yüzden özel olarak yapılır. İç tank ve dış tank olmak üzere iki farklı şekilde tasarlanan tanklar, içerisinde yer alan maddeleri güvenli şekilde taşımak için gerekli olan güvenlik önlemleri alınarak sıvı fazların formülü korunur. İç tanklarda kullanılan genel malzeme paslanmaz çeliktir. Dış tanklarda ise genel olarak tercih edilen malzeme ise karbon çeliği olarak bilinmektedir. İç tank ile dış tank arasında ısı iletimini engellemek üzere özel bir formül kullanılır. Bu tankların bakım maliyetleri oldukça düşüktür ve sıvı halde bulunan gazları uzun süre gazlaşmadan muhafaza etmek için kullanılır. Kriyojenik tankların basınç değerleri ise 2 ila 37 bar arasında farklılık göstermektedir.

Endüstriyel kriyojenik tank imalatı konusunda Botank Makina olarak gerek dizayn konusunda gerekse imal edilen ürünün kalitesi konusunda her zaman müşterilerimize en yüksek güveni ve memnuniyeti sunmak için çalışıyoruz. Ürünlerin dizayn edilmesi ve tasarlanması sürecinde gerek firma olarak bilgi birikimimiz, gerekse meslekteki tecrübemiz müşterilerimize her zaman yüksek kalitede ve sağlam ürünler sunmayı olanaklı kılmaktadır. Firma olarak kriyojenik tanklar üzerinde sürekli olarak yaptığımız testler iyileştirme çalışmalarının bir parçası haline gelmiş, yüksek performanslı tankları kaliteli bir şekilde müşterilerimize sunmamızda büyük paya sahip olmuştur. Bu bağlamda performans ve kalitenin önemli bir parçası ürünler üzerinde yapılan testler ve Ar-Ge çalışmalarıdır.

Endüstriyel kriyojenik tank imalatı, tankların üretiminin tamamlanmasının ardından tüm imalat aşamaları, malzemelerin kalitesi ve gerekli muayeneler yapılarak sızdırmazlık testleri dosyalanır ve kuruma teslim edilir. Böylece kriyojenik tankların imal süreci tamamlanmış olur.