Bir basınç tankının güvenliği ve bütünlüğü, büyük ölçüde imalatında kullanılan tank malzemesinin özelliklerine bağlıdır. Bu nedenle, tankın nasıl kullanılacağına dair dikkatli bir değerlendirmenin tasarım aşamasında gerçekleştirilmesi ve malzemelerin dikkatli bir şekilde seçilmesi önemlidir. 2010 yılında Dünya Kongresi konulu bir raporda, basınçlı tank malzemesinin uygun olmayan seçimi ve kusurları içeren malzemelerin kullanılması, basınçlı kapların arızalanmasının ana nedenleri listesine dahil edildi. Diğer malzeme ile ilgili arızalar arasında korozyon, çatlama, gevrekleşme, yorulma ve stres bulunur.


Bu sebeple, tank malzemesi sipariş edildiğinde bir malzeme test raporu verilmesini gerektirmektedir. Buna rağmen, özellikle sertifikasyon prosedürlerinin her zaman doğru takip edilmediğini gösteren kanıtlar vardır, özellikle denizaşırı ülkelerdeki belirli yerlerden kaynaklı tank materyalleri için sağlanan malzemenin yanı sıra malzeme spesifikasyonuna tam olarak uymayan materyaller de görülmüştür. Birçok olay, çeşitli deniz aşırı ülkelerde bulunan düşük maliyetli üreticilerin tedarik ettiği malzemelerle ilgilidir. Başka bir konu kabul edilemez kusurları olan bir malzemedir. Çoğu zaman, şüpheli malzemeler yıkıcı testlere tabi tutulduğunda, sertifikada belirtilen özelliklere uymamaları tespit edilir. Bu olaylar güvenilir ve saygın malzeme tedarikçileriyle başa çıkma ve sadece fiyatla satın alma isteğinden kaçınmaya işaret etmektedir.


Diğer bir endişe konusu ise, bir basınç tankının fiili çalışma koşullarının tasarım aşamasında belirtilenlerle aynı olmamasıdır. Bu gibi durumlarda, tank malzemesinin başarısızlığı  yüksek bir olasılıktır. Doğal olarak, bir basınç tankının tasarım çalışma basıncı ve sıcaklığı aşılmamalıdır; Bununla birlikte, diğer faktörler beklenmedik problemler yaratabilir. Bunlar, tankta kullanılan kimyasalların özelliklerinin yanı sıra konsantrasyonları ve sıcaklıklarını içerir. Örneğin, bir karbon çelik tankın korozyon oranı, bazı kimyasalların konsantrasyonuna göre değişebilir. Diğer bir etki, yüksek sıcaklıklarda korozyon oranlarının kabul edilemez derecede yüksek olmasıdır. Paslanmaz çelikler bazen korozyon direnci için karbon çelikleri tercih edilir, ancak stres korozyon çatlaması ve kırılganlık gibi diğer sorunlar ortaya çıkabilir. Tank materyalini seçmeden önce, olası tüm arıza modlarının kapsamlı bir değerlendirmesi her zaman yapılmalıdır.