Basınçlı Tank

Basınçlı tank, endüstride farklı alanlarda kullanılan basınçlı tankların üretimi büyük bir özen ve dikkat dahilinde yapılmalıdır. Çünkü patlama olanağı yüksek yanıcı gazları muhafaza eden bu tanklar gazları, sıvıları hapsederek uzun süre koruma özelliğine sahiptir. Bu yüzden basınçlı tankların tehlikeli maddeleri güvenli şekilde koruyabilmeleri için sıradan tanklara göre çok daha dayanıklı şekilde imal edilmeleri gerekmektedir.  Basınçlı tanklar petrokimya, kimya, gübre gibi alanlar başta olmak üzere endüstride farklı alanlarda kullanılmak üzere imal edilir. Basınçlı tankların imalat sürecinin öncesi ve sonrasında gerekli olan tüm hizmet firmamız tarafından sağlanmaktadır. Profesyonel ve bu alanda eğitim almış özel teknisyenlerimiz ile yapılan çizimler basınçlı tankların fiziksel olarak nasıl bir yapıda olacağını ortaya koymaktadır. Basınçlı tankların imal sürecinden sonra montaj işlemleri sahada ya da imal edilen alanda yapılabilmektedir. Eğer tank büyük ve nakliye sürecinde sıkıntılar ortaya çıkacak ise, montaj işlemlerinin sahada yapılması çok daha uygun ve yerinde bir tercih olacaktır. Genellikle üretim aşamasında çelik gibi dirence karşı koyabilen maddeler tercih edilir. Genellikle küresel ve silindirik bir yapıda olan basınçlı tanklar pek çok parçanın kaynaklanarak bir araya getirilmesi ile oluşturulur. İmal edilen basınçlı tanklar korozyona karşı dirençli olması ve uzun yıllar sağlıklı şekilde kullanılabilmesi için gerekli önlemler alınarak imal edilmektedir. Böylece olası tüm riskler ortadan kaldırılarak hem güvenli hem de sağlıklı bir basınçlı tank imalatı yapılmış olmaktadır.

Basınçlı tank imalatı; basınçlı tank ortam basıncından büyük ölçüde farklı bir basınçta gazları veya sıvıları tutmak için tasarlanmıştır. Basınçlı tanklar oldukça tehlikeli olmakla birlikte gelişim ve operasyon tarihinde ölümcül kazalar meydana gelmiştir. Bu nedenle, basınçlı tank tasarımı, üretimi ve işletimi, mevzuat ile desteklenen mühendislik yetkilileri tarafından düzenlenmektedir. 

Basınçlı tank imalatı; basınçlı tank petrokimya, kimya ve gübre gibi farklı endüstri alanları başta olmak üzere pek çok alanda üretilmektedir. Tankların dizaynı tamamen firmamız tarafından yapılmaktadır. Montaj işlemleri eğer nakliye sürecinde sorun ortaya çıkacaksa sahada yapılmakta böylece nakliye işlemleri çok daha kolay şekilde ilerlemektedir.  

Basınçlı tank tasarımı, maksimum güvenli çalışma basıncı ve sıcaklık, güvenlik faktörü, korozyon payı ve minimum tasarım sıcaklığı(kırılma için) gibi parametreleri içerir. Basınçlı tank, ultrasonik test, radyografi ve basınç testleri ile tahribatsız muayene yapılarak test edilmektedir. Hidrostatik testlerde su kullanır, ancak pnömatik testler için hava veya başka bir gaz kullanılır. Basınçlı tank için daha güvenli bir yöntem olan hidrostatik test tercih edilir çünkü bu işlem bir sızıntı meydana gelirse daha az enerji açığa çıkar.

Basınçlara karşı dirençli olan tanklar endüstride pek çok farklı alanda tercih edilen önemli ekipmanlardan birisidir. Sıvıları, gazları aynı basınç miktarında tutacak şekilde tasarlanan bu tanklar patlamalara karşı ise son derece güvenli olarak imal edilmişlerdir. İmal edildikten sonra mühendisler tarafından test edilerek piyasaya sürülen bu özel ürünler yüksek basınçlara karşı dirençli olduğu kanıtlanmıştır.

Basınçlı Tank Özellikleri

  • Basınçlı Tank Biçimi

Basınçlı tanklar teorik olarak hemen hemen her şekli alabilir, ancak genellikle küre, silindir ve koni bölümlerinden oluşan şekiller kullanılır. Yaygın olarak başlıklar adı verilen uç kapaklı bir silindir tasarımına sahiptir. Başlık şekilleri sıklıkla yarıküresel veya bombeli (torisferik) olmakla birlikte, daha karmaşık şekiller, güvenli operasyon için uygun değildir.

  • Konstrüksiyon Malzemeleri

Özel yöntemler kullanılarak imal edilen basınçlı tank için çelik kullanılmıştır. Silindirik veya küresel bir basınçlı tank üretmek için, haddelenmiş ve dövülmüş parçaların birlikte kaynaklanması gerekecektir. Bu işlem sırasında özel önlemler alınmaz ise haddeleme veya dövme ile elde edilen çeliğin bazı mekanik özellikleri kaynaktan olumsuz yönde etkilenebilir. Mekanik mukavemete ek olarak, özellikle düşük sıcaklıklarda kullanılan basınçlı tank malzemeleri için yüksek darbe direncine sahip çelik kullanılmaktadır. Karbon çeliğin korozyona uğradığı uygulamalarda da, özel korozyona dayanıklı malzemeler kullanılmalıdır.

  • Kullanım Alanları

Basınçlı tanklar hem endüstride hem de özel sektörde çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu sektörlerde endüstriyel basınçlı hava alıcıları ve sıcak su depolama tankları olarak yer alırlar. Basınçlı tanklar özellikle basınç odaları, damıtma kuleleri, basınç reaktörler, otoklav ve madencilik operasyonlarında, petrol rafinerileri ve petrokimya tesisleri, nükleer reaktör kazanları, raylı taşıt hava freni rezervuarları, karayolu taşıtı hava freni rezervuarları ve daha birçok alanda oldukça rağbet görmektedir.

Basınçlı tank üretiminde kullanılan bir takım temel malzemeler vardır. Bu malzemeler üründe güvenlik seviyesini arttırmada büyük ölçüde etkilidir. Bu malzemeler; Titanyum, nikel alaşımları, paslanmaz çelik, karbon çelik, alüminyum, hestelloy gibi ürünler endüstiriyel basınçlı tank imalatında kullanılmaktadır. Şimdi bu maddelerin neden tercih edildiğine göz atalım.

Titanyum, yapısal özellikleri korumada üstün başarılı bir üründür. Bu yüzden yüksek basınçlı tanklarda tercih edilir. Korozyona karşı ise dayanıklıdır. Az bakım gerektirir, çelik ve alüminyuma göre çok daha yüksek erime noktasına sahiptir.

Nikel alaşımları, mükemmel koruma özelliği, korozyana dayanıklı olması, zorlu ortamlarda maksimum verim, güvenli ve uzun yıllar kullanıma uygunluk, iyi derecede direnç özellikleri sayesinde basınçlı tank imalatında kullanılır.

Paslanmaz çelik, kimyasallara dayanıklı oluşu, korozyana dirençli olması, gün ışığı ve yüksek sıcaklığa dayanıklılık sebebiyle paslanmaz çelik tercih edilir.

Karbon çelik, titreşime ve şoka karşı dirençli, kolayca geri dönüştürülebilmesi, minimum kalınlıklarda bile mukavemeti koruyabilme özellikleri ile karbon çelik tercih edilir.

Alüminyum, paslanmaz çelik ile kıyaslama yapıldığında çok daha ekonomiktir. Geniş genleşme katsayısına sahiptir.

Bomak basınçlı tank imalatı, korozyona dirençli, çatlamaya dirençli oluşu, birkaç yıl sürecek olan yeterlilik gibi sebeplerden dolayı bu bileşenler basınçlı tank imalatında sıkça kullanılmaktadır.

Endüstriyel basınçlı tank imalatı, basınca karşı üstün direnç gösteren bir güvenli basınçlı tank tank imalatında bu bileşenlerden mutlaka tümünü kullanmak gerekmektedir. Bu bileşenler yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkmış ve profesyonel bir şekilde destek geliştirilmiştir.

Ürünün imal edilme sürecinde titanyum malzemesi kullanılmaktadır. Titanyum maddesi korozyona karşı dayanıklı, dirence karşı oldukça sağlam oluşu sebebiyle basınçlı tanklarda tercih edilir.  Çelik ve alüminyuma göre çok daha yüksek bir erime noktasına sahip olan titanyum bu tür tank imalatlarında kullanılır. Bunun yanı sıra nikel alaşımı, paslanmaz çelik, karbon çelik gibi maddeler de basınçlı tank imalatının vazgeçilmezleridir. Nikel alaşımları zorlu basınç ortamlarında en iyi verim sağlama, korozyona dayanıklı oluşu, güvenli ve uzun yıllar kullanım gibi özellikleri ile bu tür imalat süreçlerinin en çok tercih edilen maddeleri arasında yerini almaktadır.  Yüksek sıcaklığa karşı dayanan maddeler böylece basınçlı tank imalatında büyük bir güven sunmaktadır.